A világ 2020-ben eléri a szénfogyasztás csúcsát, öt évre rá az olajfelhasználás is tetőzni fog, jósolja a McKinsey Global Institute, februárban publikált jelentésében.
Azaz a hagyományos, komoly energiaszennyezéssel járó szénhidrogén-felhasználás növekedése több száz év után megáll. Ennek két fő oka van. Egyrészt az új technológiák gyors terjedése, másrészt az, hogy az ipar bővülése helyett a fejlődő országokban is a szolgáltatások fejlődése válik a gazdasági növekedés motorjává.
Egyre hatékonyabban használjuk az energiát otthon és a gyárakban, miközben az elektromos autók és buszok használata a közlekedést is zöldebbé teszi. 2035-re 36 százalékra nőhet a napenergia aránya a teljes energiatermelésben, ami ma 4 százalék. Ezért kevesebb fosszilis energiahordozót égetünk majd.
A hatalmas fejlődő országok – Kína és India – gazdaságai az iparosodásuk végén járnak, aminek következtében a hangsúly átkerül a nagy nyersanyagigényű beruházásokról a szolgáltatásokra és az innovációra. Már nem a kínai és a nyugati játékgyártó, hanem az Amazon és az AliBaba versenyén nagyobbak a tétek.
Nagyban átrendezheti a világot, ha megáll a fosszilis energiahordozók felhasználásának növekedése. Egyrészt egyre komolyabb és egyre reálisabb célokat fogalmazhatnak meg a klímavédelmi megállapodások, reálissá válhat a globális felmelegedés megállítása. Másrészt 100 év után lassan elkezd csökkenni a kőolaj és a földgáz politikai jelentősége. A fekete arany helyett valami más fogja mozgatni a világ működését és konfliktusait.
[Sassy_Social_Share]
Szólj hozzá Te is, hogy teljes legyen az Összkép!
Ezt is érdemes elolvasni